Jak kupić wymarzonego konia?

Zanim rozpoczniesz kupowanie konia:

Zrób plan

Na przykład, powiedzmy że potrzebujesz nowego samochodu.

Czy od tak po prostu zatrzymujesz się w najbliższym salonie samochodowym czy giełdzie samochodów używanych i wybierasz pierwszy samochód, który ujrzysz i po jeździe testowej decydujesz się od razu kupować tylko dlatego, że ma świetne głośniki i sprzęt grający?

A może

Potrzebujesz większego domu ponieważ masz trzy nastoletnie córki.

Czy kupiłabyś dom z dwiema sypialniami i jedną łazienką ponieważ podobają się Tobie drzewa na podwórku?

Prawdopodobnie nie... ale...

Co jeśli pójdziesz na aukcję koni z przyjacielem tak aby tylko popatrzeć?

Dasz się ponieść chwili i następną rzeczą, która się stanie do wygrana licytacja na "prychającego staruszka" ponieważ podobało Ci się umaszczenie konia.

Następnego dnia okazuje się, że Twoja nowa wygrana ma tylko trzy zdrowe nogi.

A może

Twojego kolegi z pracy przyjaciela kuzyn ma konia, którego musi koniecznie sprzedać i to za bardzo korzystną cenę, bo bierze rozwód. Więc, obliczasz że to interes życia i kupujesz konia na którego spojrzałeś rzutem oka.

Okazuje się, że jest to bardzo temperamenty koń, którego Indianie nazywali " ten który przestraszy się cienia" a ty szukałeś konia o spokojnym usposobieniu.

I CO TERAZ ZROBISZ?

Oto 10 rzeczy które musisz zrobić zanim kupisz konia

Część 1

Kupno konia jest poważnym zobowiązaniem zarówno czasowym jak i finansowym. Zaangażowanie emocjonalne jakie będziemy w to wkładać jest równie ważnym czynnikiem.

Jeżeli kupisz konia zanim osiągniesz prawidłowe podstawy jeździeckie, wystawiasz się na ryzyko, że kupisz konia który nie będzie pasował do Ciebie. W najgorszym wypadku może być niebezpiecznym koniem dla Ciebie, w najlepszym będziesz wydała coraz więcej pieniędzy na treningi aby rozwiązać problem. Zanim kupisz konia przeczytaj te 10 podstawowych zasad przez które musisz przebrnąć.

1. Weź sobie lekcje jazdy konnej przez co najmniej 6 miesięcy

Lekcje jazdy konnej nauczą Cię podstaw związanych z kontrolowaniem konia oraz nawiązania współpracy z koniem. Jest to jedyna okazja nauczyć się jeździć, czyścić i obchodzić się z koniem. Nawiążesz również znajomości z doświadczonymi jeźdźcami w Twoim otoczeniu, którzy będą Ciebie znali i pomogą jeżeli będziesz tego potrzebował.

2. Zdecyduj jaki typ jeździectwa chcesz uprawiać

Jest wiele stylów jeździeckich. Najbardziej podstawowymi są Western oraz Klasyczny (Angielski). Od tych dwóch kategorii możesz przechodzić po następne, które są zawsze powiązane z którymś z głównych typów. Nie musisz podejmować jednej decyzji wyłączając możliwość jazdy innym stylem. Wielu ludzi odnajduje siebie w obu stylach jazdy.

I wiesz co? Bez problemu można jeździć stylem klasycznym w westernowym siodle i western w siodle klasycznym! Ja mam tendencję do korzystania z siodła klasycznego, ponieważ jest zdecydowanie łatwiej osiodłać konia. Do tego czapraki są mniejsze i łatwiej je wyprać!

Musisz zdecydować czy chcesz mieć konia rekreacyjnego i cieszyć się, że masz kochanego zwierzaka czy chcesz brać udział w zawodach jeździeckich i pokazach.

3. Twoja i końska osobowość

Rodzaj osobowości konia, którego zamierzasz kupić w dużej mierze zależy od tego jakim stylem chcesz jeździć oraz od Twojej osobowości. Są osoby, które chcą bardzo energiczne i wyrywne konie, a są i tacy co preferują swobodne, opanowane konie.

Nauka jazdy przez sześć miesięcy ujawni jaką osobowością jesteś. Jeżeli jesteś doświadczonym jeźdźcem to zastanów się nad tym co lubiłeś u koni na których jeździłeś a czego nie lubiłeś. Pamiętaj, możesz mieć wpływ czy kontrolować wiele rzeczy związanych z koniem, ale osobowość konia na pewno nie jest jedną z nich!

Jest zdecydowanie prościej wzbudzić u spokojnego konia więcej energii a niżeli przestawić narowistego konia na zrelaksowanego.

Część 2

4. Zdecyduj jaką rasę konia najbardziej byś chciał

Najpierw zdecydowałeś jakim stylem preferujesz jeździć oraz jaką osobowość ma mieć Twój koń. Wybranie rasy konia powinno być teraz prostsze. Niektóre rasy są powiązane ze stylem jazdy. Na przykład konie czystej krwi, konie gorącokrwiste często są końmi związanymi z myślistwem, skokami przez przeszkody czy ujeżdżeniem. Obecnie te rasy mogą z sukcesem współzawodniczyć na wszystkich poziomach z końmi przystosowanymi do wykorzystywania w myślistwie.

Jeżeli oczekujesz bardzo spokojnych jazd, bezproblemowych skoncentruj się na takich rasach jak Missouri Foxtrotters, Tenesse Walkers or Paso Finos.

5. Zdecyduj jakiego dużego konia potrzebujesz

Jeżeli szukasz konia dla dziecka to kup kucyka aby Twoje dziecko było w stanie czyścić konia i obchodzić się prawidłowo ze zwierzęciem. Zbyt duży koń może powodować strach dziecka przed obcowaniem z nim.

Jeżeli szukasz konia dla siebie to zdecyduj jakim stylem będziesz jeździł. Styl westowy nie wymaga dużych koni, większość takich ras jest w stanie nosić dorosłego jeźdźca. Duże konie w stylu westowym automatycznie napotykają na wiele niedogodności, ponieważ muszą dużo pracować nad skróceniem kroku/chodu. Duże konie, które w danym momencie idą wolniej w dalszym ciągu będą wyprzedzać mniejsze i okażą się zbyt szybkie.

Jeżeli chcesz brać udział w zawodach i rozwijać swoją karierę sportową (skoki przez przeszkody, wkkw) potrzebujesz większego konia. Natomiast jeżeli zamierzasz startować w regionalnych zawodach dla swojej i konia przyjemności to nie ma większego sensu wydawać pieniądze na tak dużego konia.

Zazwyczaj ludzie uważają, że jeżeli chcesz trenować ujeżdżenie to potrzebujesz dużego gorącokrwistego konia. To nie zawsze jest prawdą, jeżeli nie planujesz znaleźć się na światowych rankingach najlepszych jeźdźców w ujeżdżeniu. Takie konie są bardzo drogie i ciężko na nich jeździć nowicjuszom czy młodym osobom. Mniejsze konie każdej rasy z prawidłowym chodem będą odpowiednie na zawody.

6. Zdecyduj jaką płeć konia wybierasz

Wybór wałacha czy klaczy pozostawiam pod Twoją rozwagę.

Obchodzenie się z ogierem jest kłopotliwe i może być absolutnie niebezpieczne nawet jeżeli jesteś doświadczonym jeźdźcem. Jeżeli nie zajmujesz się hodowlą koni to ogier nie będzie odpowiednim koniem dla Ciebie.

Wałachy są świetnymi końmi do jazdy i towarzyszami podczas wspólnych podróży. Większość koni zostaje wykastrowana przed drugim rokiem życia więc nie będzie wykazywał zachowań jak ogier.

Klacze czasami są niesłusznie krytykowane za bycie uciążliwymi podczas rui. Może niektóre takie są, ale jest wiele wspaniałych klaczy z bardzo stabilną osobowością. Mam swojego ulubionego konia od lat i jest to właśnie klacz.

7. Zdecyduj gdzie będziesz trzymać konia

Jeżeli zamieszasz wynajmować miejsce dla konia to musisz zwiedzić stajnie, w których jest możliwość wynajmu boksu. Twoim pierwszym wyborem prawdopodobnie będzie stajnia, w której brałaś lekcje jazdy konnej. Rozejrzyj się za innymi miejscami abyś miał możliwość zmiany decyzji oraz porównania warunków z innymi stajniami.

Jeżeli planujesz trzymać konia na własnej posiadłości, zbuduj bezpieczne ogrodzenie, solidną stajnię i pamiętaj, że w twój schemat dnia musi być wpisany czas na karmienie konia co najmniej dwa razy dziennie - codziennie - czy pada deszcz czy świeci słońce, czy ciepło czy zimno, czy jesteś chory czy zdrowy (myślę, że naświetliłam odpowiednio temat i rozumiesz)

Dowiedz się w gminie jaką ponosisz odpowiedzialność za trzymanie konia na swojej posesji i jakie musisz spełniać warunki.

8. Oblicz sobie ile możesz przeznaczyć na zakup konia

Zakup konia to jest pierwszy duży wydatek. Oczywistym jest, że im więcej możesz przeznaczyć na zakup konia tym więcej możliwości wyboru będziesz miał. Jeżeli kwota na konia, która postanowiłeś wydać mocno nadszarpnie Twój budżet to może spróbuj negocjować cenę ze sprzedawcą.

9. Oblicz sobie Twoje miesięczne wydatki

Miesięczne wydatki będą zawierały wynajem boksu, treningi oraz suplementy dla konia. Jeżeli będziesz miał konia u siebie to będziesz musiał kupować jedzenie, siano, słomę oraz będziesz ponosił wszystkie koszta związane z utrzymaniem swojej małej stajni.

Należy pamiętać również o wydatkach, które nie są comiesięczne, jednak należy to dodać do swoich rocznych kosztów utrzymania konia. Są to na przykład wizyty kowala, odrobaczanie oraz inne szczepienia, wizyty weterynarza, piłowanie zębów i wiele innych.

10. Konieczne zaopatrzenie

Pamiętaj aby przed przyjazdem konia do miejsca jego pobytu zakupić kilka niezbędnych rzeczy, takich jak : szczotki, szampon, gazę i bandaże oraz środki pierwszej pomocy (jodyna, spirytus salicylowy, woda utleniona), owijki na nogi. To są podstawowe rzeczy na dobry początek.

Nie zapomnij również o sprzęcie jeździeckim takim jak : wędzidło, ogłowie, wodze, siodło, czaprak, kantar, uwiąz.

Jeżeli przeczytasz uważnie wszystkie rady i dostosujesz się do nich to bądź pewien, że kupisz konia który będzie wspaniałym towarzyszem wspólnych przejażdżek oraz przyjacielem, którego pokochasz bezgranicznie.

bog 1 bog 2 bog 3 bog 4 bog 5